הטרדה מינית – איך פועלים ועם מי מדברים על כך?

הטרדה מינית היא חוויה לא נעימה בלשון המעטה שיכולה להיות טראומה נפשית לכל דבר ועניין. ככל אירוע משמעותי מאוד שאדם עובר – ישנם אנשים רבים שיכולים לעזור, מטבע הדברים – כל איש מקצוע יכול לעזור בתחומו שלו.

תחום ההטרדות המיניות חולש על מספר תחומים – התעסוקתי, החברתי, הפסיכולוגי ונפשי וכמובן המשפטי. מאמר זה יתמקד בפעולות שניתן לעשות ברמה המשפטית בכל הנוגע להטרדות מיניות ולטיפול המשפטי הניכר שתחום זה כולל.

 

מקום ההטרדה

הטרדות מיניות יכולות להתבצע ולהתקיים במקומות רבים – מקום העבודה, מקומות בילוי או אפילו "סתם כך" ברחוב. משום שמדובר בסיטואציה אישית המשתנה מאוד בהתאם לנסיבות – גם ההשפעה של ההטרדה על החיים שונה.

למשל, ככל שההטרדה המינית התקיימה במקום העבודה, על פי החוק למניעת הטרדה מינית על מקום העבודה לספק את המענה המתאים במצב שבו ישנה הטרדה מינית בעבודה. לכן, ניתן לפנות למשאבי אנוש או נציב (ובמקרים רבים, נציבת) ההטרדות המיניות במקום העבודה. פנייה מן הסוג הזה יכולה להוביל לבירור ואף פיטורין של המטריד במקרה הצורך.

כך או כך, במידה ומדובר באירוע משמעותי שהמוטרד או המוטרדת מרגישים שהם רוצים להמשיך את הטיפול בו, כבר בשלב זה כדאי מאוד להתייעץ עם עורך דין המתמחה בהטרדות מיניות על מנת לוודא שהתהליך נעשה כראוי.

 

פגישה עם עורך דין

בדומה למצבים של הטרדה מינית בעבודה – אחת הדמויות הראשונות שכדאי ליצור איתן קשר ועדיף בהקדם האפשרי הוא עורך דין המתמחה בתחום זה, למשל דורון ויינרייך – משרד עורכי דין. הפגישה עם עורך הדין תכלול תוכנית עבודה מפורטת – בהתאם לנסיבות הספציפיות של כל מקרה.

למשל, ישנן פעמים שבהם עורך הדין ימליץ על פגישה עם פסיכולוגית או מומחה בריאות הנפש בהקדם על מנת לקבל חוות דעת ולבנות תוכנית שיקומית, בעוד שבמקרים אחרים ההמלצה יכולה להיות לסדרי עדיפויות אחרים.

 

הגשת תלונה

ככל שמדובר בהטרדה חמורה – כדאי להתחיל ולפעול במישור הפלילי בכל הנוגע להטרדות מיניות ולהגיש על כך תלונה למשטרה, אשר מחויבת להתחיל ולחקור את הנושא בהתאם לעדויות השונות שנגבו בעת מתן התלונה על המטריד.

במידה ובוחרים שלא לפתוח הליכים פליליים יכול להיות שהגיעה העת לפתוח בהליכים אזרחיים – הליכים שתפקידם להעניק פיצוי כלכלי למוטרדת. פתיחה של הליכים אזרחיים, לפי החוק למניעת הטרדות מיניות יכול להוביל לפיצוי מקסימלי גבוה גם אם אין נזק, בעוד שאם ישנם נזקים כמובן שניתן לתבוע בכדי לקבל פיצוי גם עליהם.

אם פותחים בהליכים משפטיים – כדאי לוודא מראש האם ישנם עדים להטרדה המינית או אנשים וראיות שיכולים לגבות את העדות של המוטרדת. מדובר בווידוא שיכול להיות אינדיקציה חזקה לסיכויי ההצלחה של התביעה.

לסיכום, כל מקרה שונה, אולם מומלץ להיוועץ בעורך דין ומשם להמשיך את ההליכים ולפנות לפסיכולוגיים, עדים וכולי.

הטרדה מינית - איך פועלים ועם מי מדברים על כך

תוכן עניינים

צור עמנו קשר עכשיו

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

כתבות נוספות שעלולות לעניין אותך
מאזניים
איזה זכויות מגיעות לך לאחר תאונת דרכים

תאונות דרכים הן לצערנו תופעה נפוצה ביותר היום במדינת ישראל, בשנת 2021. אם עברתם תאונת דרכים עליכם להכיר את מלוא הזכויות המגיעות לכם, ומה עליכם לעשות כדי לקבל אותן. במאמר זה יפורטו הפעולות שעליכם לעשות לאחר שעברתם תאונת דרכים, החל

החזר מס בגין תואר שני – מה החוק אומר בנושא     

סיימתם תואר שני ולא דיווחתם לרשויות המס? יש סיכוי טוב שמגיע לכם כסף מהמדינה! אז איך מקבלים החזר מס על תואר שני?   לקבל כסף מהמדינה בלי להתאמץ החזרי מס הן אחת הדרכים הנחמדות ביותר לקבל כסף ועוד מהמדינה… אבל

אוזניות
בדיקה יעילה לגילוי האזנות סתר

לצערנו, עולמנו הופך ליותר ויותר טכנולוגי ודברים שבעבר לא יכולנו לעלות על הדעת, היום הופכים לסבירים למדי. כך גם עולם האזנות הסתר הפך לנגיש לכל מי שחושק לעשות כן. כל אחד יכול היום לקנות ציוד האזנה ולשתול אותו בבית או

פטיש
אודות משרד עורכי הדין פייפר כהן

משרד עורכי הדין פייפר כהן הוקם בשנת 2007, ע"י עורכי הדין אייל פייפר ושרית כהן. המשרד הינו משפחתי ומלבד בעלי המשרד, אשר מנהלים אותו, הוא כולל עוד מספר עורכי דין אשר עוסקים בכמה תחומי התמחות.   תחומי ההתמחות של המשרד