מה היא הכשרתו של הבלש הפרטי?

אם אי פעם חלמתם להיות בלשים פשטיים, אנשי מקצוע תמיד יגידו לכם שאין זמן יותר טוב מאשר כרגע. אם מאיים עליכם הנושא של ההכשרה, אנחנו כאן כדי להגיד לכם שבישראל ההכשרה מאוד נגישה לדורשיה, אם כי לוקחת זמן. כמה זמן? כ-3 שנים. 

הכשרה לבלשים וחוקרים פרטיים כוללת בדרך כלל קורס אשר בנוי מכמה תתי קורסים שונים. למשל, תלמידים בקורסים אלו יכולים ללמוד על דיני משפט פלילי בישראל, טכניקות חקירה שונות, שיטות מעקב ונושאים משפטיים אחרים אשר קשורים לחקירות. בנוסף ללמידה עיונית זו, תוכניות לימוד שונות ברחבי הארץ מציעות ניסיון מעשי, כלומר פרקטי בשטח. בתוך כך, לאחר הכשרה מלאה, בלש פרטי יהיה מוסמך לחלק מהמשימות הבאות:

 • מעקבים פרטיים
 • חקירות כלכליות
 • ריגול תעשייתי
 • הסוואה בטח לצרכי מעקב
 • חקירות עם חשד לפלילים, חקירת בגידות בנישואין ועוד.

 

היכן מתחילים את הכשרת הבלש הפרטי?

תאמינו או לא, בישראל אין מסגרת פורמאלית אשר מלמדת אנשים כיצד להפוך לאנשי מקצוע בתחום של חקירות פרטיות. בהיבט הזה של הדברים, המשימה של למידת והכרת התחום בעצם מוטלת עליכם – אלו ששואפים לעסוק בתחום זה. אם אתם נמנים בין אלו, תוכלו לבחור באופציות הבאות כדי להיכנס לתחום:

 1. קורס חוקרים פרטיים: קורס חקירות פרטיות מועבר במכללות פרטיות בחלקי הארץ השונים.
 2. התמחות: תוכלו לנסות להתקבל להתמחות (סטאז') גם ללא קורס בתחום.

אם מצאתם משרד חקירות פרטיות אשר מעוניין לקבל אתכם לסטאז' גם ללא קורס בלש פרטי, הרי שהרווחתם. אם לא, תצטרכו כנראה להירשם למכללה פרטית כדי ללמוד את התחום.

בלש פרטי

האם קורס חוקרים פרטיים כולל היבט מעשי?

כמובן שכן, במקביל ללימודים עיוניים רבים, קורס חוקר פרטי יכלול גם לימודים מעשיים בשטח. בתוך כך, הלימודים המעשיים בד"כ יכללו את ההיבטים הבאים:

 • לימודי טכניקות וכלים של חקירות פרטיות.
 • חקירות של זירות פשע מסוגים שונים.
 • לימודי שיטות מעקב פיזי או דיגיטלי.
 • לימוד כיצד לבצע ראיון עדים וחשודים, איסוף ראיות, ניתוח נתונים ועוד.

במקביל להיבטים שלעיל, קורס חוקרים פרטיים עשוי לכלול גם התמחויות שונות. למשל, התמחות בריגול תעשייתי, חקירות כלכליות ועוד.

 

חוקר פרטי: מה קורה לאחר סיום סטאז'?

לאחר שמסיימים את הסטאז' שאורך כ-3 שנים במשרד חקירות בעל רישיון ממשרד המשפטים, אתם בעצמכם יכולים לגשת למשרד המשפטים כדי לעבור בחינה בנושא. לאחר שעוברים בהצלחה את הבחינה, מקבלים רישיון חוקר פרטי שרשאי לעסוק בתחום.

יש לציין, גם אם עוברים את הבחינה ומקבלים רישיון בלש פרטי, עדיין אסור לפי החוק לעסוק בתחום באופן עצמאי. במקום זאת, החוק בישראל מתיר לעבוד אך ורק במסגרת של משרד חקירות פרטיות במשך 5 שנים. בתום 5 השנים, אפשר לפתוח משרד עצמאי משלכם בתחום.

בלש פרטי

תוכן עניינים

צור עמנו קשר עכשיו

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

כתבות נוספות שעלולות לעניין אותך
הר הביטוח עם סוכן
השוואת ביטוחים עם סוכן ביטוח או עצמאית

יש לא מעט אתרי ביטוח המציעים עריכת השוואת ביטוחים. המבוטח נדרש להזין פרטי ביטוח מסויים וכך עולים לו ביטוחים זהים / משתלמים יותר. למרות זאת, ההמלצה הכללית היא לערוך השוואת ביטוחים באמצעות סוכן ביטוח ולא באופן עצמאי הדורש ידע רב.

להפיג את הבדידות
בדד אלך: כך תפיגו את הבדידות

בדידות יכולה להגיע לכולם – לא משנה אם אתם מוקפים בחברים, אם יש לכם משפחה מדהימה או תחביבים מגוונים. בעולם המהיר והדיגיטלי שלנו, קל להרגיש מנותק מאחרים, מה שללא ספק גורם לאנשים רבים לחוש תחושת בדידות. עם זאת, ישנם צעדים

ציוד כיבוי אש
איזה ציוד כיבוי אש תצטרכו לעסק שלכם?

בישראל, לכל עסק יש צורך בהוצאת רישיון עסק. בכדי לקבל רישיון זה, יש לעמוד בכללים שונים שתוקנו על ידי משרדי הממשלה השונים ועל ידי הרשות המקומית שבשטחה נמצא העסק. אחד מהתחומים שבהם יש תקנות שיש צורך לעמוד בהן, הוא תחום

דום נשימה בשינה
דום נשימה בשינה – היכן לקבל את הטיפול הטוב ביותר?

ישנן תופעות רפואיות שהנזק שהן יוצרות עשוי להיות רחב. כזאת היא תופעת דום הנשימה במהלך השינה. במצב הפחות חמור, היא פוגעת באיכות החיים וגורמת להתעוררות מעטה במהלך השינה. במקרה החמור יותר, היא עשויה להוביל לכך שהסובל ממנה יתעורר עשרות פעמים