Search
Close this search box.

מה היא הכשרתו של הבלש הפרטי?

אם אי פעם חלמתם להיות בלשים פשטיים, אנשי מקצוע תמיד יגידו לכם שאין זמן יותר טוב מאשר כרגע. אם מאיים עליכם הנושא של ההכשרה, אנחנו כאן כדי להגיד לכם שבישראל ההכשרה מאוד נגישה לדורשיה, אם כי לוקחת זמן. כמה זמן? כ-3 שנים. 

הכשרה לבלשים וחוקרים פרטיים כוללת בדרך כלל קורס אשר בנוי מכמה תתי קורסים שונים. למשל, תלמידים בקורסים אלו יכולים ללמוד על דיני משפט פלילי בישראל, טכניקות חקירה שונות, שיטות מעקב ונושאים משפטיים אחרים אשר קשורים לחקירות. בנוסף ללמידה עיונית זו, תוכניות לימוד שונות ברחבי הארץ מציעות ניסיון מעשי, כלומר פרקטי בשטח. בתוך כך, לאחר הכשרה מלאה, בלש פרטי יהיה מוסמך לחלק מהמשימות הבאות:

 • מעקבים פרטיים
 • חקירות כלכליות
 • ריגול תעשייתי
 • הסוואה בטח לצרכי מעקב
 • חקירות עם חשד לפלילים, חקירת בגידות בנישואין ועוד.

 

היכן מתחילים את הכשרת הבלש הפרטי?

תאמינו או לא, בישראל אין מסגרת פורמאלית אשר מלמדת אנשים כיצד להפוך לאנשי מקצוע בתחום של חקירות פרטיות. בהיבט הזה של הדברים, המשימה של למידת והכרת התחום בעצם מוטלת עליכם – אלו ששואפים לעסוק בתחום זה. אם אתם נמנים בין אלו, תוכלו לבחור באופציות הבאות כדי להיכנס לתחום:

 1. קורס חוקרים פרטיים: קורס חקירות פרטיות מועבר במכללות פרטיות בחלקי הארץ השונים.
 2. התמחות: תוכלו לנסות להתקבל להתמחות (סטאז') גם ללא קורס בתחום.

אם מצאתם משרד חקירות פרטיות אשר מעוניין לקבל אתכם לסטאז' גם ללא קורס בלש פרטי, הרי שהרווחתם. אם לא, תצטרכו כנראה להירשם למכללה פרטית כדי ללמוד את התחום.

בלש פרטי

האם קורס חוקרים פרטיים כולל היבט מעשי?

כמובן שכן, במקביל ללימודים עיוניים רבים, קורס חוקר פרטי יכלול גם לימודים מעשיים בשטח. בתוך כך, הלימודים המעשיים בד"כ יכללו את ההיבטים הבאים:

 • לימודי טכניקות וכלים של חקירות פרטיות.
 • חקירות של זירות פשע מסוגים שונים.
 • לימודי שיטות מעקב פיזי או דיגיטלי.
 • לימוד כיצד לבצע ראיון עדים וחשודים, איסוף ראיות, ניתוח נתונים ועוד.

במקביל להיבטים שלעיל, קורס חוקרים פרטיים עשוי לכלול גם התמחויות שונות. למשל, התמחות בריגול תעשייתי, חקירות כלכליות ועוד.

 

חוקר פרטי: מה קורה לאחר סיום סטאז'?

לאחר שמסיימים את הסטאז' שאורך כ-3 שנים במשרד חקירות בעל רישיון ממשרד המשפטים, אתם בעצמכם יכולים לגשת למשרד המשפטים כדי לעבור בחינה בנושא. לאחר שעוברים בהצלחה את הבחינה, מקבלים רישיון חוקר פרטי שרשאי לעסוק בתחום.

יש לציין, גם אם עוברים את הבחינה ומקבלים רישיון בלש פרטי, עדיין אסור לפי החוק לעסוק בתחום באופן עצמאי. במקום זאת, החוק בישראל מתיר לעבוד אך ורק במסגרת של משרד חקירות פרטיות במשך 5 שנים. בתום 5 השנים, אפשר לפתוח משרד עצמאי משלכם בתחום.

בלש פרטי

תוכן עניינים

צור עמנו קשר עכשיו

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

כתבות נוספות שעלולות לעניין אותך
מכירת זהב
איך מוכרים זהב בישראל?

זהב – המתכת יקרת הערך שכישפה את האנושות. לאורך ההיסטוריה אנשים סחרו והשתמשו בזהב ליצור תכשיטים, מטבעות ועוד. גם היום ההשקעה בזהב נחשבת להשקעה יציבה וסולידית שכן הזהב שומר על מחירו ולרוב המחיר במגמת עלייה. מסיבה זו הרבה אנשים משקיעים

בגדים יוקרתיים
שילובים יצירתיים של פריטים זולים עם בגדים יוקרתיים

יצירתיות היא מילת מפתח בסיסית בתחום האופנה. שכן, היא הבסיס המושלם שמאפשר להמציא לוקים מנצחים. עובדה זו גרמה לנו לבחון את הנושא מקרוב, במטרה להכיר בשילובים הנפוצים ביותר ולהציג אותם בפניכם. הישארו כאן ותגלו מה עליכם לעשות כדי לצאת מהבית

מִטְבָּח
איך טוחן אשפה יכול לחסוך לכם זמן ומאמץ במטבח?

האם חשבתם פעם כמה זמן ומאמץ אתם מבזבזים על זריקת שאריות מזון לפח? בכל יום, אנחנו מוצאים את עצמנו משליכים שאריות מזון כמו קליפות ירקות, שאריות ארוחה, קליפות ביצים ועוד, לפח. הפעולה הפשוטה הזאת, שלמים נדמה שהיא לוקחת רק כמה

מערכת יחסים למרחקים ארוכים
צעצועים לזוגות למרחקים ארוכים: לשמור על החום גם מרחוק

בעולם המודרני, האינטרנטי והדיגיטלי בו אנחנו חיים זוגות רבים מוצאים את עצמם, לפחות לתקופה מסוימת, מנהלים מערכת יחסים מרחוק, מה שנקרא באנגלית long distant relationship . יכול להיות שאחד מבני הזוג נשלח לעבודה בארץ אחרת, אך בני הזוג רוצים להמשיך