באילו מקרים ניתן להוזיל מס שבח?

מוכרים נכס נדל"ן? כדאי שתכירו את מס שבח כחלק מעלויות העסקה שלך. מס שבח מביא בחשבון את רווח ההון שלכם ממכירת נכס הנדל"ן ומטיל עליכם מס בגובה רבע מהרווח הנובע מעסקת הנדל"ן. בשורות הבאות נסקור את האפשרויות להוזיל את מס השבח, כאשר מדובר באחד מהרכיבים המשמעותיים אליהם יש להתייחס בבואכם לבצע עסקת מכר נדל"ן. במקרים מסוימים קובע החוק אפשרות לקבלת פטור ממס שבח וניתן להוזיל כך את עלויות העסקה. 

 

השיטה הלינארית לחישוב מס שבח

החל משנת 2014 נהוגה השיטה הליניארית לחישוב מס שבח. שיטה זו מיטיבה עם מוכרי הדירות. אופן החישוב של השיטה הליניארית, הוא חישוב מספר השנים בהן החזיקו מוכרי הדירה את דירתם. החזקת דירה למשך שנים רבות יותר, תוביל להפחתת מס השבח. לעומת זאת, החזקה לתקופה קצרה יותר תעלה את החבות לתשלום מס שבח.

המועד הקובע לחישוב ההנחה במס הוא 1.1.2014 יום קביעת ההנחה והמס יחושב על פי כל תקופה בנפרד. לבחינת אפשרות לפריסת מס ניתן להיוועץ עם עו"ד משה קריסי .

 

בעלות על דירת מגורים יחידה

אם בבעלותכם דירה יחידה למגורים, ניתן לקבל פטור ממס שבח. לכך מתווסף תנאי נוסף והוא שלא מכרתם דירה בשנה וחצי האחרונות. ככל שבבעלותכם דירה נוספת או חלק מדירה נוספת, לא תהיו זכאים לקבל את הפטור. תנאי חשוב נוסף הוא שעליכם להיות תושבי ישראל כדי להיות זכאים לקבל את הפטור. העמידה בתנאי רלוונטית ליום מכירת הדירה, כך שתנאי הפטור ייבחנו במועד זה לא לפני ולא אחרי.

 

תמ"א 38 בשיפוץ מבנה מגורים קיים

בפרויקטים שכאלה, נהוג לשפץ את הבניין ולחזק אותו מפני רעידות אדמה ולשדרג את הבית המשותף, בתוספת מעלית ובחדר או חדרים לדירת המגורים. ניתן לקבל פטור ממס שבח על התמורה הניתנת בדרך של בנייה, כלומר עבור עליית ערך הנכס כתוצאה משיפוץ פני הבניין ובנייה בשטח המשותף לכלל הדיירים. במידה ולא יחוזק הבניין מפני רעידות אדמה – לא יתקבל הפטור.

 

דירה שהועברה בירושה

בעת קבלת דירה בירושה לא יחויבו הרוכשים במס שבח. כלומר, אין מס שבח כשמקבלים דירה בירושה. בחינה נוספת של הזכאות לפטור תתקיים בעת מכירת הדירה אשר הועברה בירושה. ככל שניתנה יותר מדירה אחת, לא יתקבל פטור עבור יותר מדירה אחת. באשר לדירה אחת, נחזור לכלל הראשון ונבחן האם המוריש מכר דירת מגורים בשנה וחצי האחרונות. אם לא עשה כן, יינתן פטור. אם כן, לא יינתן פטור.

 

דירה שנתקבלה במתנה

בדומה לדירה שהועברה בירושה, המקבל דירה במתנה לא יהא חייב במס שבח. יחד עם

זאת, בעת מכירת הדירה יחושב מסך השבח מיום רכישת הדירה ולא מיום קבלת המתנה,

ומקבל המתנה יישא בהוצאות המס עבור כל התקופה.

מַס

תוכן עניינים

צור עמנו קשר עכשיו

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

כתבות נוספות שעלולות לעניין אותך
מדוע עדיף לפנות למרכז גמילה ולא לעשות זאת לבד
מדוע עדיף לפנות למרכז גמילה ולא לעשות זאת לבד

התגברות על התמכרות היא מסע מאתגר הדורש תמיכה, הדרכה וסביבה מובנית. בעוד שחלקם עשויים לנסות להתמודד עם התמכרות בעצמם, פנייה לעזרה ממרכז גמילה מקצועי היא לרוב הבחירה הטובה ביותר. במאמר זה, נבדוק את הסיבות לכך שמועיל ללכת למרכז גמילה במקום

האתגר של ללכת לבד
האתגר של גמילה מאלכוהול לבד: הבנת המסע

יציאה למסע של החלמה מהתמכרות היא מאמץ אמיץ ומשנה. עם זאת, האתגר מתעצם כאשר מתמודדים עם הגמילה מאלכוהול בלבד. מאמר זה נועד לשפוך אור על הקשיים לעבור את תהליך ההחלמה ללא סיוע מקצועי ומדגיש את החשיבות של פנייה לתמיכה בשלב

איתור ביטוח פנסיה
מדוע שכירים מוותרים כל כך בקלות על הכסף מה שמגיע להם על פי חוק

בעולם של היום, שבו עובדים יותר ויותר מודעים לזכויותיהם, זה עשוי להיראות מביך שעובדים מפקירים לרוב ברצון את הכסף המגיע להם על פי חוק. למרות חוקי העבודה והתקנות הרבים שנועדו להגן על האינטרסים שלהם, עובדים מוצאים את עצמם לעתים קרובות

שירותי ענן
אילו פתרונות יכולה לספק חברת שירותי ענן

בנוף הדיגיטלי המתפתח במהירות של היום, עסקים מסתמכים יותר ויותר על שירותי ענן כדי לייעל את הפעילות שלהם, לשפר את המדרגיות ולשפר את היעילות. בין הספקים המובילים בשוק נמנים שירותי ענן של Nebius. בבלוג זה, נחקור את מגוון הפתרונות שמציע