כל מה שחשוב לדעת על עוסק פטור – מדריך

עצמאים יכולים לעבוד כאשר הם עושים זאת במסגרת של אחת מצורות העוסק שמתירה המדינה. אדם לא יכול לעבוד סתם ככה בתור עצמאי, אלא אם הוא עושה זאת במסגרת החוק. עוסק פטור הוא אחד מצורות העוסק שקיימות עבור עצמאים שמעוניינים להתפרנס ממקצועות מסוימים. הנה המדריך של כל מה שחשוב לדעת על עוסק פטור.

 

מהו עוסק פטור?

עוסק פטור הוא השם של צורת העוסק הקטנה והפשוטה ביותר שיש במדינת ישראל. כשאדם מעוניין לעבוד בישראל בתור עצמאי, הוא לא יכול לעשות זאת סתם כך. מי שיתחיל למכור שירותים מסוימים או מוצרים מסוימים מבלי להסדיר זאת באופן חוקי, עשוי למצוא את עצמו תחת סנקציות שונות.

רואה חשבון לעוסק פטור למשל, הוא איש מקצוע שיכול לסייע לכם לעמוד בתנאים השונים הללו של החוק. העוסק הפטור מחויב בתשלום מיסים ובעמידה תחת תנאים שונים של החוק.

 

עוסקים שונים

חשוב להבין שבישראל ישנן כמה צורות שונות של עוסקים, המאפשרות לעצמאים לעסוק במקצוע שלהם. לפעמים לעצמאי תהיה בחירה, האם הוא מעוניין לעבוד בתור עוסק פטור, ולפעמים לא. צורת עוסק נוספת היא העוסק המורשה. עוסק מורשה שונה מעוסק פטור, ומחויב תחת תנאים שונים שקובע החוק.

 

מקצועות לעוסק פטור

באופן כללי, יש הרבה מאוד אנשי מקצוע שיכולים לעסוק בתור עוסקים פטורים. מנגד, ישנה רשימה גדולה מאוד של מקצועות שעיסוק בהם בתור עצמאי מחייב את העוסק לפעול במסגרת עוסק פטור לפי החוק. למשל, פיזיותרפיסטים, קלדנים, יועצי רכב, עורכי דין, מהנדסים, פסיכולוגים ורופאים, לא יכולים לעסוק בתור עוסקים פטורים.

 

תשלום מיסים של עוסק פטור

כל אזרח עובד במדינה נדרש לשלם מיסים. בעוד ששכירים עושים זאת באמצעות הפרשה של מקום העבודה מתלוש המשכורת שלהם, עצמאים מחויבים להגיש דו"ח שנתי למס הכנסה. בדו"ח הם יפרטו את ההכנסות וההוצאות שלהם, ובהתאם לכך יצטרכו לשלם סכום מסוים למס הכנסה.

 

מי מוגדר כעסוק פטור?

במקרים מסוימים, אם החוק מתיר זאת, יכול עצמאי לבחור האם הוא מעוניין להיות עוסק פטור או עוסק מורשה. הדבר ייקבע לפי גובה ההכנסה של העצמאי. אם העצמאי מכניס מעל התקרה של העוסק הפטור, שמשתנה מדי שנה, הוא יהיה מחויב לעסוק כעוסק מורשה.

 

פתיחת תיק במע"מ

על מנת שאדם יוכל להפוך לעצמאי, באופן מלא או חלקי, ולהתחיל לעבוד במסגרת של עוסק פטור, הוא מחויב לפתוח תיק במע"מ. זהו השלב הראשון בדרך לעבודה בתור עוסק פטור. ניתן לעשות זאת באופן מקוון.

 

הסדרת תשלומים נוספים

עוסק פטור צריך להסדיר עוד דברים, פרט לפתיחת תיק במע"מ. למשל, על העוסק הפטור להסדיר את התשלומים שלו לביטוח הלאומי. כל עובד משלם דמי ביטוח לאומי, ועצמאים צריכים לעשות זאת על ידי יצירת קשר עם הביטוח הלאומי ומילוי הטופס הרלוונטי.

רואה חשבון לעוסק פטור

תוכן עניינים

צור עמנו קשר עכשיו

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

כתבות נוספות שעלולות לעניין אותך
מחמם מים בגז
כל היתרונות במחמם מים בגז

כשמדובר בחימום מים לבית, קיימות אפשרויות רבות ושונות. אפשרות אחת שצברה פופולריות בשנים האחרונות היא דוד הגז. מחמם מים בגז מציעים יתרונות רבים על פני סוגים אחרים של מחממי מים, ובמאמר זה, נבחן את כל היתרונות שחימום גז יכול להביא

מתנות שוות
ולנטיינס בפתח וארגנו לכם רשימה של כל המתנות הכי שוות לבת הזוג

יום האהבה מתקרב וזה הזמן להתחיל לחשוב על המתנה המושלמת לחברה שלך. אבל עם כל כך הרבה אפשרויות בחוץ, זה יכול להיות מבלבל לגמריי להחליט על המתנה האידיאלית. למרבה המזל, הכנו רשימה של המתנות הכי שוות שבטוח יגרמו לחברה שלך

קורס פייתון
איזה שפת תכנות הכי מומלץ ללמוד?

לא מעט אנשים מעוניינים להיכנס לתעשיית ההייטק. כדי להיות חלק מהתעשייה יש צורך להכיר שפת תכנות בצורה טובה, כיון שזה הכלי שאיתו עובדים שם. עם זאת, בעולם יש הרבה מאוד שפות תכנות, והשאלה איזו שפה ללמוד עלולה להעמיד אתכם במבוכה